Privately held. No investors. No BS. Our loyalty is to our customers. Since 2012.
Pricing
Billed Monthly
Billed Annually Save 17%
Not sure what plan you need? Sign up for free to get started with up to 20 ingredients and 5 recipes.
Core
$24.17
/month
billed annually
Powerful, affordable recipe costing software with dozens of features.
- Unlimited Recipes
- Unlimited Ingredients
- Custom Currency Symbols
- Export to Excel
- Recipe Privacy
- Backups
- Ingredient Price History
- Ingredient Waste Percentages
- Multiple Suppliers for Ingredients
- Ingredient Categories
- Measurement Converters
- Price Confirmation Reminders
- Costs by Category
- Allergen Tagging
- Import Ingredients From Excel
- Sub-Recipes
- Recipe Scaling
- Preparation Methods
- Auto-Sum Gross Weights
- Profitability Warnings
- Print and PDF Export
- Recipe Images
- Recipe Categories
- Pricing Tools for Manufacturers
- Food Costing
- Staff Training
Core + Planning
$40.83
/month
billed annually
Choose Plan
Everything in Core, plus our planning features. Customers of all types save hours each week with automatically generated shopping lists, bill of materials, or forecasting inventory requirements.
Most Popular!
- Purchase Orders
- Shopping Lists
- Production Planning
Core + Planning + Inventory
$107.50
/month
billed annually
Everything in Core + Planning, plus our inventory features. Choose this plan to turbo-charge your planning, compare your upcoming raw materials needs to inventory on hand, easily receive inventory, perform automatic FIFO lot tracing and more.
- Raw Materials Lot Tracing
- Finished Goods Lot Tracing
- FIFO Ingredient Tracking
- Raw Materials and Finished Goods
- Storage Areas
- Inventory Velocity
- Set Ingredient Par Levels
Need Nutrition Labels?
$12.50
/month
billed annually
You can add nutrition labels to any paid plan once you subscribe.
Need Multiple Users?
$7.50
/month
billed annually
You can add additional users to any paid plan once you subscribe.